akademia seniora

 

Wspólną kolacją wigilijną pełną serdecznych życzeń, ale i żalu, że to póki co ostatnie spotkanie, zakończył się 16 grudnia pierwszy cykl spotkań Akademii Seniora – wspólnego projektu Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu i sosnowieckiego Hospicjum Domowego im. św. Tomasza Apostoła. Przez ponad pół roku 60 seniorów uczestniczyło w wykładach, zajęciach warsztatowych, imprezach kulturalnych i wycieczkach udowadniając, że na naukę i rozrywkę nigdy nie jest za późno.
Bezpłatne, cotygodniowe zajęcia realizowane od maja do grudnia były częścią Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych „Mam 60 lat – pogłębiam swoją wiedzę i jestem aktywny". Każde spotkanie rozpoczynało się od wspólnego obiadu. Następnie odbywały się wykłady oraz warsztaty prowadzone przez wybitych specjalistów. Choć większość uczestników mieściła się w przedziale wiekowym 60-70, najstarsza z uczestniczek miała 81 lat.
Najwięcej uwagi – co zrozumiałe – poświęcono kwestiom medycznym. Seniorzy mogli dowiedzieć się jak się odżywiać, leczyć i żyć zdrowo. Poza wykładami, obejmującymi m.in. profilaktykę, tematykę chorób, seksuologię, dietetykę, psychologię czy zagadnienia wolontariatu odbywały się też zajęcia warsztatowe m.in. z psychologii, poradnictwa prawnego oraz obsługi komputera. Organizatorzy zaprosili seniorów także na wycieczki edukacyjne do Krakowa i Częstochowy, piknik przy ognisku oraz koncerty znanych muzyków, m.in. Anity Lipickiej.
Inicjatywa projektu pochodziła od Kanclerz Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu, Danuty Obcowskiej, która zapewniając świetną bazę naukowo-dydaktyczną do współtworzenia akademii zaprosiła partnera społecznego – Hospicjum Domowe im. św. Tomasza Apostoła.
Jak podkreśla jego prezes, Małgorzata Czapla, hospicjum ma bieżącą styczność z seniorami – zarówno podopiecznymi, jak i ich rodzinami i wolontariuszami. „Przez 18 lat działalności poznaliśmy ich potrzeby. Wiemy, że w zdecydowanej większości to osoby aktywne, otwarte na wiedzę i nowe doświadczenia oraz chcący realizować swoje pasje. Trzeba tylko dać im szansę i pomóc wskazując nowe obszary czy możliwości, jakie niesie współczesny świat" – tłumaczy Małgorzata Czapla.
Na ostatnim, wigilijnym spotkaniu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Jednak cenniejszą pamiątką pozostanie konkretna wiedza, nowe doświadczenia, a także znajomości i przyjaźnie, jakie zawiązały się między seniorami.
Jak podkreśla Kanclerz WSM, Danuta Obcowska, jeśli tylko uczelni uda się pozyskać środki z rządowego programu projekt na pewno będzie kontynuowany. A sądząc po zainteresowaniu, jakie wzbudziła ta edycja i dobrych opiniach, jakie uczestnicy umieścili w swych ankietach, o to, że chętnych nie zabraknie można być spokojnym. 

 

Spotkanie Wigilijne
05 wigilia 2014 akademia seniora

 Wycieczka do Częstochowy 

26 czestochowa 

Wycieczka do Krakowa

86 Kraków 260614 wycieczka akademia seniora

Zajęcia Akademii Seniora

05 WSM pierwsze zajecia akademia seniora

Piknik "Zakończenie lata"

16 piknik zakonczenie lata

 

 

Celem strategicznym Projektu przygotowanego przez Wyższą Szkołę Medyczną w Sosnowcu i Hospicjum Domowe im. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu jest podniesienie jakości życia seniorów, ich edukacja w zakresie zdrowia i zapobiegania chorobom oraz wykluczeniu społecznemu. Projekt realizowany jest z funduszy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

Celami szczegółowymi Projektu są:

  • Podniesienie świadomości osób starszych, w zakresie żywienia osób w wieku podeszłym z licznymi chorobami przewlekłymi, zapoznanie ich z zagrożeniami jakie stwarza nieodpowiedni styl życia oraz dieta.
  • Edukacja z zakresu chorób przewlekłych, chorób wieku starszego ich zapobieganiu, konieczności badań profilaktycznych. WSM i Hospicjum św. Tomasza opierają się na Programie ASOS. 
  • - Program ASOS opiera się na solidarności i integracji międzypokoleniowej, dlatego premiowane będą inicjatywy, gwarantujące udział i zaangażowanie osób starszych w projektach inicjowanych przez osoby młode lub grupy osób w różnym wieku- powiedział minister Kosiniak-Kamysz. - Równocześnie udział organizacji pozarządowych, na co dzień pracujących w tym obszarze i najlepiej znających potrzeby środowiska, powinien gwarantować efektywne wsparcie seniorów.
  • Rozwiązywanie problemów związanych z andro- i menopauzą oraz zaburzeniami seksualnymi wieku starszego.
  • Poradnictwo prawne - jak wypełniać dokumenty, o jakie środki pielęgnacyjne i dofinansowanie mogą się te osoby starać, poradnictwo w zakresie prawa cywilnego i konsumenckiego.
  • Ograniczenie barier technologicznych, psychologicznych, kulturowych i towarzyskich związanych z wiekiem.
  • Zapewnienie seniorowi możliwości zachowania aktywności fizycznej.
  • Program realizowany będzie w formie wykładów, seminariów i zajęć praktycznych prowadzonych przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę zatrudnioną w Wyższej Szkole Medycznej oraz zajęć na sali sportowej, ćwiczeń związanych z poprawą kondycji ruchowej, wycieczek edukacyjnych do Krakowa i Częstochowy oraz spotkań towarzysko-rozrywkowych tj. wieczorków literackich, współpracy z muzykami, koncertów muzycznych etc.

Akademia Seniora to przede wszystkim program mający na celu zaktywizowanie osób starszych z miasta i regionu i pokazanie im, że w wieku 60 lat nie jest za późno na naukę i rozrywkę. W ramach zajęć odbędą się warsztaty z zakresu informatyki, poradnictwa prawnego, psychoterapii oraz seksuologii. Seniorzy uczestniczyć będą również w wykładach z dietetyki, samopielęgnacji i samoopieki, rehabilitacji, interny, onkologii, diabetologii, kardiologii, profilaktyki oraz wolontariatu. Najwięcej uwagi poświęcona będzie aspektom medycznym. Osoby powyżej 60. roku życia będą mogły dowiedzieć się od specjalistów jak się leczyć i jak żyć zdrowo.

Program realizowany z funduszy rządowych w ramach Aktywności Społecznej Osób Starszych to również wycieczki krajoznawcze do Częstochowy i Krakowa, wspólne spotkania, koncerty muzyczne, ogniska, a nawet wieczory towarzyskie i kulturalne. Wszystko po to, by maksymalnie wypełnić czas seniorów i zaktywizować ich do dalszych działań. Udział w Akademii Seniora jest BEZPŁATNY!


Więcej na temat programu na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej -->> WIĘCEJ 


 

rekrutacja banerkierunki banerprojekty unijnebaner glownacentrum symulacji baner

Logowanie

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 ministerstwo szkolnictwa

ministerstwo zdrowia

 

pomostowe

szpital sosnowiec

osrodek

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie dlatego na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.