"Cierpienie, starość, śmierć i rola sumienia w pracy pielęgniarki."
Książka napisana została z myślą o tych, którym nie jest obojętne dobro osoby cierpiącej, umierającej, schorowanej, będącej w podeszłym wieku, a także do interesujących się problematyką hospicyjną oraz kwestiami związanymi z sumieniem i etosem pielęgniarskim.
W publikacja przedstawiono problematykę postaw społecznych wobec ludzi w podeszłym wieku, czasu określanego „jesienią życia". Związane z tym cierpienie, ból, próby ich ograniczenia omówione zostały w kontekście problemu „uporczywej terapii" oraz roli opieki hospicyjnej jako alternatywy wobec współczesnych trendów proeutanastycznych. Nieuchronna śmierć przedstawiono z perspektywy funkcjonowania tego zjawiska w świadomości pielęgniarek.
Ostatnia część książki dotyczy problematyki synejdezjologicznej. W oparciu o teorie sumienia trzech współczesnych etyków (Ślipko, Styczeń, Szostek) dokonano opisu sumienia, przedstawiając sposoby jego formowania. Jednocześnie podkreślono rolę sumienia w pracy zawodowej pielęgniarki zgodnego z prawem zawodowym.