Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

W dn. 11.11.2023 studenci III roku kierunku Ratownictwo Medyczne WSM w Sosnowcu brali udział w wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości. Przy współpracy z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach prezentowali mieszkańcom województwa śląskiego charakterystykę pracy Zespołu Ratownictwa Medycznego. Pod okiem wykładowcy - mgr Piotra Kuczera, wykonywali pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także odpowiadali na pytania dotyczące postępowania w stanach zagrożenia życia.

IMG 8618DSC07104


Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Wyższej Szkole Medycznej w Sosnowcu

 

W dniu 11 października 2022 r. w auli Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Medycznej w Sosnowcu. W uroczystości udział wzięły władze uczelni, przedstawiciele władz miasta i studenci.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Posłowie na Sejm RP Wojciech Saługa oraz Mateusz Bochenek, Senator RP Joanna Sekuła, jak również przedstawiciele władz miasta, izb pielęgniarskich, służb mundurowych, prezesi i dyrektorzy szpitali wraz z naczelnymi pielęgniarkami, członkowie zarządu Stowarzyszenia „Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła”.

Najważniejszym momentem uroczystości był akt immatrykulacji, w trakcie którego studenci pierwszego roku kierunków pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne, po złożeniu ślubowania zostali przyjęci do grona społeczności studenckiej.

Wykład inauguracyjny pt. „Politerapia, polipragmazja, fawelizacja – interakcje wyzwaniem współczesnej farmakoterapii” wygłosił dr. n. farm. Piotr Kaczmarczyk, Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Inaugurację uświetnił chór mieszany Lutnia z Chorzowa, który odśpiewał m.in. studencką pieśń „Gaudeamus igitur”.

1 2

 


EUROSTUDENT – opowiedz nam, co u Ciebie

4 baner 960x960

 

Bierzemy udział w największym europejskim przedsięwzięciu badawczym dotyczącym życia studentów w formie ankiety internetowej – EUROSTUDENT. Jest to cykliczny projekt, który pozwala na uchwycenie trendów przydatnych w kształtowaniu polityki publicznej. Dołącz już dziś!

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie wszystkich uczestników studiów: I stopnia, II stopnia, jednolitych magisterskich oraz podyplomowych. Zapraszamy studiujących stacjonarnie, niestacjonarnie oraz tych, którzy studiują na odległość.

Ankieta zajmie ok. 20 minut, dostępna jest do końca czerwca. Zalecamy wypełnianie na większym ekranie niż smartfon.

Zapewniamy, że Twój głos będzie miał ogromne znaczenie dla rzetelności wyników i reprezentatywności badania, a tym samym dla porównywalności wyników Polski na tle innych krajów europejskich.

Podziel się swoją historią i doświadczeniami.

Link https://badania.pbs.pl/eurostudent.pg?id_rspo=385

 

Dziękujemy za poświęcony czas.

Zespół badawczy EUROSTUDENT.


Wsparcie finansowe dla studentów

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało broszurę informacyjną skierowaną do studentów, dotyczącą możliwości ubiegania się na studiach o wsparcie finansowe,

w ramach bezzwrotnych świadczeń, w formie stypendiów i zapomóg finansowanych z budżetu państwa oraz kredytów studenckich z dopłatami do oprocentowania 

BROSZURA INFORMACYJNA (DO POBRANIA)

 

 


 

IMG-21

Szanowni Państwo
Studenci Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu

Władze oraz pracownicy Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu przygotowali wsparcie dla obywateli Ukrainy. Zwracamy się do Państwa z prośbą o włączenie się naszej akcji poprzez dostarczenie niezbędnych rzeczy, które zostaną przekazane za pośrednictwem Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu na granicę z Ukrainą.

Darowane przez Państwa rzeczy można przynosić do dziekanatu WSM w Sosnowcu od poniedziałku 28 lutego od godziny 09.00.
Wykaz potrzebnych rzeczy:
Opaski uciskowe (CAT), bandaże, plastry, koce termiczne, igły dekompresyjne, nożyce urazowe, wenflony, roztwory soli fizjologicznej, glukoza (5%), bandaże samoprzylepne, roztwór ringera, voluven, szczoteczki do zębów, koce, śpiwory, karimaty, poduszki, jednorazowa i wielorazowa zastawa (sztućce, talerze), termosy, pieluchy (pampersy), środki higieniczne.

Danuta Obcowska   
Kanclerz WSM w Sosnowcu 
 
Prof. Andrzej Plech
Rektor WSM w Sosnowcu

 


 

Okadka

BIAŁY GŁÓD

dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk

Szanowni Państwo

W ubiegłym miesiącu na rynku wydawniczym pojawiła się książka autorstwa naszego wykładowcy dra n. farm. Piotra Kaczmarczyka, którego mieliście Państwo poznać w trakcie zajęć z farmakologii klinicznej i zdrowia publicznego.

              Książka BIAŁY GŁÓD, to ciekawa propozycja zarówno dla personelu ochrony zdrowia, studentów uczelni o profilach medycznych, jak i wszystkich zainteresowanych czytelników. Choć nie jest to podręcznik, opisano w niej podstawowe przyczyny i skutki niedożywienia, w tym niechlubnego niedożywienia szpitalnego, które rozwija się u pacjentów w trakcie hospitalizacji. Ponadto przedstawiono główne sposoby leczenia żywieniowego i korzyści jakie płyną z tej metody dla różnych grup np. pacjentów onkologicznych, geriatrycznych, cierpiących na odleżyny etc. Szczególny nacisk autor książki kładzie na wpływ niedożywienia na farmakoterapię, problem niestety bardzo często ignorowany. Opracowanie wskazuje też na dziś niewykorzystane możliwości, jakie daje opieka farmaceutyczna i pielęgniarska we wczesnej identyfikacji i zwalczaniu niedożywienia klinicznego.

            Poza warstwą merytoryczną, książkę wyróżnia przystępny język, a także pełne empatii, i zorientowane na sytuację pacjentów nastawienie autora. Liczne przykłady, odwołania i anegdoty, sprawiają, że książkę czyta się dobrze i mimo wagi podjętej tematyki, ma ona wydźwięk zdecydowanie pozytywny.

            Niedożywienie szpitalne – czyli biały głód, Czy da się przygotować do pobytu w szpitalu?, Surwiwal szpitalny, Czy w szpitalach pracują ludzie źli i pozbawieni empatii?, Posiłki szpitalne jako forma komunikacji jeśli zaciekawiły Państwa przykładowe tytuły rozdziałów, zachęcamy do lektury BIAŁEGO GŁODU.

 

Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu aktywnie pomaga Służbie Zdrowia w związku z koronawirusem

koronawirus

Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu aktywnie włączyła się w pomoc służbom medycznym w związku z zakażeniem wirusem SARS – CoV-2.

Już 35 studentów (liczba ta cały czas wzrasta) kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne jako wolontariusze, wykonuje czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty lecznicze lub służby sanitarno-epidemiologiczne w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, na terenie województwa śląskiego.

Ponadto Uczelnia, w ramach pomocy studentom, związanej z nadzwyczajnymi okolicznościami, spowodowanymi wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego uruchomiła środki finansowe w kwocie 100 tys. zł dla studiujących pielęgniarek, ratowników medycznych i studentów innych kierunków, którzy w trakcie epidemii stracili pracę lub pogorszyła się znacznie ich sytuacja materialna.

Plakat A4 Wolontariat  Chorzow


 Inauguracja Kampanii "Nursing Now"

 

Ministerstwo Zdrowia - Departament Pielęgniarek i Położnych uprzejmie informuje, że 5 lutego 2020 roku w Ministerstwie Zdrowia uroczyście zainaugurowano Międzynarodową Kampanię "Nursing Now” Polska. 200 lat temu urodziła się wybitna reformatorka współczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale, w związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej. Celem kampanii jest przede wszystkim podniesienie prestiżu zawodu pielęgniarki, położnej oraz pokazanie roli i znaczenia tych zawodów w systemie ochrony zdrowia a także uhonorowanie wkładu tych grup zawodowych w zdrowie społeczeństwa w Polsce i na świecie. Kampania ma pokazać młodym ludziom, że jest to zawód dający duże możliwości i szanse samorealizacji, który warto wybrać.

Film 1

Film 2

 


 

rekrutacja banerkierunki banerprojekty unijnebaner glownacentrum symulacji baner

Logowanie

 ministerstwo szkolnictwa

ministerstwo zdrowia

 

pomostowe

szpital sosnowiec

osrodek

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie dlatego na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.